Наратив про «секретні біолабораторії США» в Україні неодноразово був запущений Кремлем і ніколи не підтверджувався фактичними даними. Україна не має програм розробки ядерної, хімічної чи біологічної зброї, що підтверджують як урядовці з різних країн, так і представники міжнародних організацій, що працюють у сфері зниження загроз поширення зброї масового ураження.
Російські новинні ресурси вкотре масово поширили один зі старих наративів кремлівської пропаганди — про «таємні біолабораторії» в Україні. Дезінформацію про те, що США нібито почали будувати нові біолабораторії та навчати українських біологів, поширило російське Міноборони.
«Хоча деякі програми змінили свої назви, суть залишилася незмінною – США розробляють в Україні компоненти біологічної зброї», – запевняє російський П’ятий канал. Також повідомляється, що ця «програма стане набагато серйознішою», ніж була до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
За словами Міноборони РФ, під час зустрічі українських та американських фахівців у жовтні минулого року обговорювалися плани щодо імплементації програми зі зменшення біологічної загрози в Україні, й саме тоді було ухвалено рішення відновити будівництво біолабораторій у країні, а також підготовку українських біологів.
Проте такі заяви Кремля не відповідають дійсності. Ні про які секретні лабораторії, створення біологічної зброї в Україні не йдеться і ніколи не йшлося. Цей дезінформаційний наратив служить, у тому числі, «причиною» пояснень РФ, чому вона веде війну проти України.
Як і в багатьох інших країнах, в Україні є лабораторії охорони здоров’я, які досліджують можливість зниження загрози небезпечних захворювань, що вражають як тварин, так і людей, включаючи COVID-19. Такі лабораторії отримали підтримку від США, Європейського Союзу та ВООЗ. Сполучені Штати надають підтримку таким лабораторіям в Україні ще з 1991 року в рамках Програми спільного зменшення загрози (Cooperative Threat Reduction Program – прим.ред.), Програми зниження біологічної загрози (BTRP). Вона реалізується за участі DTRA, про яку також згадує Кремль. З 2005 року програма допомогла українському уряду перетворити колишні радянські біологічні дослідні центри зі зброї для підтримки мирного та безпечного біологічного виявлення і діагностики можливості й зменшення загроз, що їх створюють небезпечні патогени, незалежно від того, виникають вони природним чином, випадково чи створюються навмисно. У 2019 році за цією програмою збудовано дві лабораторії для Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів, одна з них – у Києві, друга – в Одесі. У США наголошують, що створює такі лабораторії та керує ними виключно український уряд. Окрім DTRA, Україна співпрацює також з ВООЗ, ОБСЄ, іншими міжнародними організаціями, які допомагають покращувати здатність України безпечно та ефективно виявляти спалахи захворювань і повідомляти про них.
Така ж програма співпраці з DTRA діяла і в самій росії, але була припинена у 2014 році після анексії Криму.
Варто зазначити, що після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну українське МОЗ замовило безпечну та надійну утилізацію зразків патогенів, щоб усунути ризики випадкового викиду збудників у разі атаки російських військових на лабораторії.
«Належна утилізація зразків під час війни відображає відповідальну поведінку з боку українців для захисту українського народу та міжнародної спільноти від потенційного випадкового впливу через безвідповідальні дії росії», – наголошують в DTRA.
Дезінформацію про секретні біолабораторії та про біологічну зброю, яка нібито розробляється в Україні, неодноразово спростовували багато організацій, експертів, урядів інших країн. 11 і 18 березня 2022 року Верховна представниця ООН з питань роззброєння Ізумі Накаміцу заявила, що організації не відомо про хоч якісь програми з біологічної зброї в Україні. Інформацію про це спростували і Білому домі, зазначивши, що це якраз росія «має довгий і добре задокументований досвід використання хімічної зброї, у тому числі під час замахів на вбивство та отруєння політичних ворогів Путіна, таких як Олексій Навальний».
Більше того, уряди десяти країн, які співпрацюють зі США за схожою програмою, виступили із спільною заявою про те, що такі партнерства мають виключно мирні цілі. «Вони не мають ніякого стосунку до зброї», – сказано в заяві.
Дезінформацію про створення біологічної зброї в Україні спростували навіть російські вчені. Кандидат біологічних наук Євген Левітін опублікував від імені групи російських біологів заяву, в якій йдеться про те, що серед штамів, які були в українських лабораторіях, немає жодного особливо небезпечного, і такі штами типові для мікробіологічних та епідеміологічних лабораторій; навіть знаходження штамів чуми, сибірки, туляремії чи холери в лабораторії, що займається особливо небезпечними інфекціями, також не свідчило б про розробку Україною біологічної зброї.
Раніше StopFake неодноразово спростовував схожі фейки в матеріалах «Фейк: На території України діяли лабораторії з розробки біологічної зброї», «Фейк: В біолабораторіях України проводили досліди з коронавірусом кажанів», «Фейк: Сплеск мультирезистентного туберкульозу в «ДНР» пов’язаний з діяльністю біолабораторій в Україні» та ін.