Джерело: The Insider

ТАРС  повідомляє  про заяву представниці МЗС РФ Марії Захарової:

«Правлячі кола європейських країн мають почути думку народу Словаччини про відміну антиросійських санкцій. У республіці давно зрозуміли згубність і безглуздість таких рестрикцій, заявила офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова.

Раніше у ЗМІ з’явилася інформація про те, що до канцелярії президента Словаччини Петера Пеллегріні було передано петицію з проханням про проведення референдуму щодо відміни антиросійських санкцій. Як зазначено, вона зібрала приблизно 400 тисяч підписів.

“Це ще одна ознака того, що в європейських столицях стає все більше розсудливих громадян, які відповідально ставляться і до долі своєї країни, і до долі європейського континенту, та й світу загалом, — зазначила Захарова під час брифінгу. — Ця думка громадян Словаччини має бути почута, зокрема і європейськими, західноєвропейськими правлячими колами”.

За словами офіційної представниці МЗС РФ, у Словаччині вже давно усвідомили „не лише незаконність, а й безглуздість і навіть згубність запроваджених колективним Заходом проти Росії рестрикцій”. „Масштаб збитків, які завдають антиросійські санкції самій Європі, вже ні для кого не є секретом”, — звернула увагу Захарова».

Про подану президентові Словаччину петицію розповідають й інші кремлівські ЗМІ, зокрема, «Первый канал» та РІА «Новости». Останнє  додає  подробиці:

«У березні схожу ініціативу запропонували активісти словацького громадянського об’єднання „Брат за брата”. Вони передали президентові країни петицію, яку підписали понад 450 тисяч осіб за необхідних 350 тисяч. Втім, вона не відповідала вимогам для оголошення референдуму, оскільки не містила питання для нього. Документ перенаправили до уряду».

Історія з попередньою петицією цікава тим, що в ній певну роль відіграв один з організаторів нинішньої петиції — лідер прокремлівської партії «Батьківщина — національна партія» (DOMOV — Národná strana), що не має представництва у виборних органах, Павол Сльота. Але ту петицію він не підтримав, а навпаки, різко критикував. Словацьке англомовне видання The Slovak Spectator у березні  писало:

«Побоювання щодо справжності петиції посилилися, коли колишній член групи [об’єднання байкерів Brat za Brata] Растислав Бочан заявив про широкомасштабну підробку, стверджуючи, що багато підписів було продубльовано або зібрано у маргіналізованих спільнотах без належної перевірки. Лідер Brat za Brata Матуш Алекса у вівторок визнав, що деякі підписи можуть бути підробленими, але наполягав, що вони зібрали „значний буфер”.

Тим часом розбіжності всередині проросійського руху Словаччини також спливли на поверхню. Алекса відмовився співпрацювати з конкуруючими націоналістичними групами, які, зі свого боку, поставили під сумнів кількість його підписів. Павол Сльота, лідер націоналістичної партії Domov («Батьківщина»), висміяв заяву Алекси про 450 000 підписів. Насправді менш ніж 6000 людей підписали петицію онлайн».

Тепер сам Сльота оголошує, що його партія у співпраці зі «Словацьким рухом відродження» зібрала майже 400 000 підписів під петицією аналогічного змісту. У листопаді 2024 року він  писав  на сторінці своєї партії у Facebook:

«Є!! Ми перевищили позначку у 100 000 підписів.

Петиція про проведення референдуму щодо питання про незастосування антиросійських санкцій, які фундаментально і навіть екзистенційно завдають шкоди нашим національним та економічним інтересам, викликає надзвичайну зацікавленість серед громадян Словаччини. Кількість підписів щодня збільшується, і я вірю, що після подолання цього так званого психологічного порога темпи ще більше прискоряться, і навіть громадяни, які зараз можуть скептично ставитися до нашої діяльності, змінять свою думку і, в надії на реальні зміни, допоможуть своїми підписами <…>

Я також маю констатувати сумний факт, що ця петиція повністю ігнорується провідними засобами масової інформації, включно із державним STVR. Цікаво, що ці ЗМІ дуже охоче повідомляють буквально про будь-яку нісенітницю, вони постійно дають майданчик для райдужних прогресивно-ліберальних демонстрацій, на які приходять сотні постійно незадоволених „професійних” протестувальників, але вони не спроможні повідомити про петицію, яка вже перевищила 100 000 підписів, що представляє цілковито іншу масу громадян, ніж ті годинні райдужні прогресивно-ліберальні сесії, і, на мою думку, вони навіть навмисно її ігнорують».

Судячи з онлайн-публікацій, ситуація з висвітленням петиції у ЗМІ відтоді не змінилася. Це означає, що 395 401 підпис (за інформацією лідера «Словацького руху відродження» Роберта Швеца) вдалося зібрати, ведучи агітацію лише в соцмережах та на партійних сайтах. Сторінка партії «Батьківщина» у Facebook має приблизно 34 000 підписників, канал Павола Сльоти в Telegram —  1258 підписників. Сайт партії, за інформацією Similarweb, за останні 4 тижні  відвідували  269 разів. У сайту «Словацького руху відродження» показники істотно  кращі: 5243 відвідування за 4 тижні.

Можливості підписати петицію онлайн не було передбачено. Підписний  лист пропонувалося завантажити, заповнити та відправити поштою. 

Населення Словаччини становить  приблизно 5,5 млн  осіб, з них майже 1 млн — неповнолітні. Отже, нам пропонують повірити, що без жодної агітації у ЗМІ вдалося отримати поштою підписи орієнтовно 8,8% виборців країни. Тож петиція, яку Захарова та кремлівські ЗМІ намагаються видати за «думку народу Словаччини», навряд чи набагато краща від тієї, яку висміював Павол Сльота.

У лютому 2025 року Словаччина  проголосувала  за 16-й пакет санкцій ЄС щодо Росії.

Джерело: The Insider