Джерело: The Insider
Володимир Путін на зустрічі з випускниками військових вишів у Кремлі заявив:
«Як і раніше, один із пріоритетних напрямів – це технічна модернізація армії та флоту, насамперед у рамках нової масштабної та довгострокової Державної програми озброєння. <…> Розгортається серійне виробництво найновішого ракетного комплексу середньої дальності „Орєшнік”, який дуже добре себе зарекомендував у бойових умовах».
ТАСС сприйняв сказане як настільки важливе, що випустив повідомлення із заголовком «Путін згадав „Орєшнік” вперше від зими», де наголосив:
«Попереднього разу Путін згадував цю зброю в лютому, на Форумі майбутніх технологій. Тоді він повідомив, що боєголовки „Орєшніка” витримують таку температуру, як на поверхні Сонця».

У бойових умовах «Орєшнік» застосували рівно один раз: 21 листопада 2024 року було завдано удару по заводу «Південмаш» у Дніпрі. Кремлівська пропаганда оспівувала «Орєшнік» як надзвичайно потужну та ефективну зброю. Олександр Проханов у газеті «Завтра» так висловився з цього приводу:
«Гіперзвукова ракета «Орєшнік», яка вдарила в український завод „Південмаш”, спопеливши його, своїм влученням змінила картину світу. Змінився перебіг воєнних дій в Україні. Змінився рівень конфлікту між Росією та Америкою. Змінилася політична ситуація в Європі».
Представниця МЗС Марія Захарова написала у своєму Telegram-каналі:
Наступного дня після заяви Захарової з’ясувалося, що «Південмаш» існує. Це визнали навіть Z-канали:
Завод не отримав практично ніяких пошкоджень і продовжив випускати військову продукцію, а Росія продовжила завдавати по ньому ракетних ударів, вже не «Орєшніком». Зокрема, 29 березня 2025 року повідомляли про його новий обстріл.
Військовий аналітик Сергій Ауслендер у коментарі для The Insider пояснив, у чому недоліки «Орєшніка»:
«По-перше, таких ракет не може бути багато. По-друге, у неї вкрай невисока точність. Єдиний об’єкт, який вдалося уразити, — реабілітаційний центр для інвалідів і будинки, які не мали відношення до військових. При цьому така зброя коштує шалених грошей, не думаю, що в Росії їх багато. Атакувати „Іскандерами” чи „Оніксами” набагато дешевше та ефективніше. А цією ракетою не уразиш військову ціль, не виконаєш оперативне бойове завдання. Вона призначена для доставки ядерної зброї, для неї не важлива точність. У використанні конвенційної зброї потрібна саме точність, інакше в ній немає сенсу.
Теоретично Росія знову застосувати „Орєшнік” у відповідь на новий удар по її території, але без ядерної боєголовки це не сприйматиметься всерйоз».
Лютневу заяву Путіна про здатність боєголовок «Орєшніка» витримувати температури «як на поверхні Сонця» The Insider вже розглядав у рубриці «Антифейк». Нагадаємо коротко: всі відомі людству речовини плавляться за значно нижчих температур.
Джерело: The Insider