Це маніпуляція, оскільки немає жодного доказу того, що ексгумація радянських поховань у Львові проводилася з метою обміну останків на українських військовополонених. Такі твердження ґрунтуються на вирваному з контексту емоційному висловлюванні мера Львова та ігнорують фактичну інформацію: роботи проводились на підставі офіційних дозволів, під наглядом фахівців і були спрямовані на впорядкування поховань та створення нового меморіального простору.

Російські новинні сайти, а також окремі користувачі соціальних мереж поширюють твердження про те, що у Львові нібито «опоганили могили радянських воїнів» – місцева влада нібито планомірно знищує поховання й останки червоноармійців. У деяких повідомленнях навіть висувається абсурдна версія про те, що братські могили було розкопано спеціально, щоб обміняти останки радянських солдатів, які загинули під час Другої світової війни, на українців, які перебувають у російському полоні.

«Акт вандалізму на Пагорбі Слави у Львові по відношенню до останків радянських воїнів засвідчив знищення колишньої України, де оголосили війну небіжчикам і виставляють їх на обмін», – пише російське видання «РИА Новости Крым».

Скриншот – crimea.ria.ru
Скриншот – t.me

Насправді не йдеться ні про осквернення братських могил, ні про знищення останків радянських солдатів. Що ж до заяв про нібито навмисне вилучення тіл для обміну на українських полонених, то вони не мають під собою ніяких фактичних підстав. Такі інтерпретації спираються виключно на емоційну фразу мера Львова Андрія Садового, яка не відображає ні офіційної позиції України, ні мети робіт, які проводяться. Ексгумація проводилася в рамках науково-археологічних досліджень та меморіального переосмислення простору – з дотриманням усіх юридичних процедур і за участю профільних фахівців.

Процес перепоховання на Личаківському цвинтарі у Львові розпочався ще 2023 року. Радниця міського голови Львова з питань охорони культурної спадщини Лілія Онищенко тоді пояснила, що метою робіт є виявлення старіших поховань та подальше перепоховання останків. Згідно з архівною документацією, на ділянці, де ведуться розкопки, раніше були поховання часів Першої світової війни, які, ймовірно, були перенесені, проте сучасні дослідження показали інше: останки залишилися на місці. Як зазначає Онищенко, у радянський період перенесення поховань не завжди проводилося належним чином, і влада почала використовувати ділянку для нових поховань.

За словами директора Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослава Шеремети, на місці розкопок вже виявлено останки військових, присутність яких не відображена в офіційних документах.

За даними Львівської міськради на квітень 2025 року, під час археологічних робіт на Личаківському цвинтарі було виявлено та перепоховано останки 1804 осіб. Зокрема, було знайдено 27 поховань часів Першої світової війни – їх перенесли на інше поле цвинтаря, а останки 24 солдатів вермахту було перепоховано на німецькому військовому цвинтарі у селі Потеличі. Останки радянських солдатів Другої світової війни та повоєнного періоду були перепоховані на Голосківському цвинтарі.

Важливо наголосити, що всі роботи з ексгумації проводилися відповідно до українського законодавства та за наявності всіх необхідних дозволів від Міністерства культури. Процес проходив під наглядом фахівців Меморіально-пошукового центру «Доля», а також за участю антропологів, судово-медичних експертів та правоохоронців. Територія обладнана системою відеоспостереження.

16 липня 2025 року міська влада повідомила, що ексгумацію радянських поховань на Пагорбі Слави завершено, останки також було перенесено на Голосківський цвинтар. Усього було виявлено 355 тіл. У повідомленні наголошується, що при ексгумації було виявлено невідповідність між кількістю надгробних плит і реальною кількістю поховань, а також вкрай обмежену кількість супровідних артефактів – лише гудзики, фрагменти уніформи, взуття та гвардійські значки.

Найбільший резонанс викликало висловлювання мера Львова Андрія Садового: «Пагорба Слави радянського окупаційного періоду у Львові більше не існує. Сьогодні тут завершили ексгумацію поховань. Виявлено 355 останків. Усі разом із агентом НКВС Кузнєцовим та Путіним перепоховають на Голосківському цвинтарі. Готові обміняти всі ці останки на українських захисників».

Саме ця заява стала відправною точкою для хвилі дезінформації та емоційних звинувачень на адресу України – в «знелюдненні», «неповазі до історії» та навіть у «війні з мертвими». Російські пропагандистські ресурси акцентували увагу на перенесенні останків розвідника НКВС Миколи Кузнєцова та майора Степана Путіна, проте замовчали важливе: за останні роки останки Кузнєцова двічі намагалися викрасти, викрасти, а родичі та влада Свердловської області РФ неодноразово зверталися із проханням повернути тіло в Росію. На тлі цього підвищеного інтересу з боку російських структур слова Садового є швидше  емоційною реакцією, ніж офіційною позицією.

Також варто зазначити, що на місці колишнього Пагорба Слави та Марсового поля влада Львова планує створити меморіальний простір і сквер пам’яті українських військових – учасників нинішньої війни. Це рішення покликане увічнити пам’ять про захисників України, які загинули в новітній історії країни.

Раніше StopFake аналізував цей наратив у матеріалі «Маніпуляція: В Києві «хочуть знищити» могилу і останки генерала СРСР Миколи Ватутіна».