Джерело: Вікторія Пономарьова, для The Insider

Численні кремлівські ЗМІ розповідають, як Трамп під час саміту лідерів країн G7 у французькому місті Евіан-ле-Бен проігнорував президента України Володимира Зеленського. РІА «Новости» у матеріалі під заголовком «На Заході розкрили, як Трамп принизив Зеленського на G7» повідомляє:

«Президент США Дональд Трамп демонстративно проігнорував Володимира Зеленського на саміті G7, пише Schweiz heute. 

У статті наголошується, що атмосфера на зустрічі здебільшого була невимушеною, але контакт двох із присутніх не відбувся: американський лідер навіть не привітав очільника київського режиму. 

„Своєю поведінкою Трамп фактично дав зрозуміти: Україна не може більше розраховувати на підтримку США”, — йдеться у публікації».

Заголовки інших ЗМІ ще гірші: «Дивився як на порожнє місце: Трамп принизив Зеленського публічно на зустрічі G7»  («Аргументы и факты»), «Опубліковано кадри приниження Зеленського Трампом на саміті G7» («Репортер»), «Трамп демонстративно проігнорував Зеленського на саміті G7» (ТАРС).

Частину статті РІА передали близько до оригіналу: швейцарський портал новин  Schweiz heute  дійсно опублікував матеріал з подробицями минулого саміту, де  йдеться:

«<…> У вівторок вранці він [президент Франції Емманюель Макрон] особисто супроводжував почесного гостя з Києва на засідання керівників семи найбільших індустріальних держав світу — США, Німеччини, Франції, Великобританії, Італії, Канади та Японії.

Атмосфера була невимушеною: вітання змінювалися обіймами, а жарти — прогнозами футбольних матчів. Тільки двоє з присутніх не знайшли спільної мови: президент США Дональд Трамп навіть не зробив спроби привітати Зеленського. Це було неможливо не помітити: 80-річний американець спочатку холодно поставився до українця, який чемно тримався осторонь. Навіть Макрон, який посадив Трампа праворуч від себе за круглим столом, а Зеленського — ліворуч, здавалося, цього разу вичерпав увесь свій дипломатичний арсенал.

Своєю поведінкою Трамп фактично дав зрозуміти: Україна не може більше розраховувати на підтримку США. Щоправда, у понеділок Трамп ще раз поговорив телефоном із Зеленським. Український президент запропонував особисту зустріч із президентом Росії та воєначальником Володимиром Путіним. Причому „в такому форматі, який би значно ускладнив Путіну відмову”, — як повідомляється, сказав Зеленський <…>».

Однак РІА опустили решту матеріалу — із критикою Путіна:

«Трамп, який також поговорив телефоном із Путіним, охарактеризував переговори як „дуже хороші” і додав, що  обидва очільники держав, які ведуть війну, виявили „відкритість”.

“Росія повинна піти на угоду, продовжив Трамп. Я припинив вісім воєн, і ця, як мені здавалося, була найпростішою для врегулювання”.

Ось як можна помилятися. Трамп знову не захотів визнавати реальність — тобто жорстку лінію господаря Кремля. Він висловив жаль, що в цій війні щомісяця гинуть 25 000 солдатів, проте категорично не хоче бачити в цьому провини Путіна. Його речник у вівторок підтвердив, що між Росією та Україною немає офіційних контактів. І зверхньо додав: „Зеленський завжди може приїхати до Москви, якщо хоче вести відповідальні та серйозні переговори”.

Те, що Путін не хоче вести ні відповідальні, ні серйозні переговори, він довів більш ніж достатньо. Тому Зеленський заявив у Евіані: „Росію необхідно змусити припинити війну проти нашого народу”».

І, схоже, кореспондент швейцарської регіональної щоденної газети  St.Galler Tagblatt,  чию  статтю  розмістив портал  Schweiz heute, зробив висновок на підставі лише одного епізоду, який потрапив у поле його зору. Насправді Трамп не тільки не ігнорував Зеленського, а й кілька разів коротко поспілкувався з ним, знову висловивши готовність взятися за російсько-українське врегулювання.

До початку робочої наради з лідерами G7 Трамп  зустрівся  з Володимиром Зеленським та Емманюелем Макроном: спочатку президент Франції поспілкувався з президентом України тет-а-тет у саду — дорогою до готелю Royal, де проходив саміт, — а вже потім до них приєднався Трамп: вони прийшли на робочу сесію разом із американським лідером. Загалом на їхню появу в залі очікували майже годину,  пише  The Guardian. Кореспондент видання «Дождь»  передавав  із місця подій, що тристороння зустріч лідерів у кулуарах тривала кілька хвилин. 

Після наради відбулася ще одна коротка зустріч Трампа та Зеленського, але вже у двосторонньому форматі. На ній, судячи з фотографій,  опублікованих  президентом України, також були присутні секретар Ради національної безпеки України Рустем Умеров та держсекретар США Марко Рубіо. Зеленський супроводив публікацію підписом: «Завжди важливо координувати позиції».

Изображение из галереи
Миниатюра 1
Миниатюра 2
Фото: Президент Украины Владимир Зеленский

Під час розмови Володимир Зеленський показав Трампу фотографії наслідків російського удару по Києво-Печерській Лаврі. За інформацією джерел Reuters, Трамп  висловив  своє несхвалення діями Росії.

Після зустрічі Володимир Зеленський поділився подробицями розмови з журналістами. Зокрема, президент України  повідомив, що обговорював із Трампом отримання ліцензії на виробництво антибалістичних ракет та систем Patriot:

«Я порушував це питання, ми говорили про це з президентом Трампом, наші команди працюватимуть, дай Боже, вийде цього разу нам отримати ліцензії на виробництво відповідних антибалістичних систем та ракет».

За  словами  українського лідера, реакція Трампа на прохання про ліцензії була «дуже позитивною». «І я сподіваюся, що коли президент Трамп каже, що [ставиться «позитивно], це означає „так”», —  зазначив Зеленський.

Сам Трамп під час зустрічі з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані на полях саміту  зазначив, що зустріч із Володимиром Зеленським була «дуже хорошою»: 

«У нас була гарна зустріч. Я побачусь із ним пізніше. Ми мали дуже гарну зустріч. Мені здається, Росія має укласти угоду. Росія втратила величезну кількість людей, і Україна теж. Минулого місяця вони втратили 35 тисяч солдатів у сумі з обох боків. Думаю, в середньому це приблизно 25 тисяч людей на місяць. Здебільшого солдати — молоді, прекрасні люди, і те, що там відбувається, це божевілля. Але в нас була зустріч, і побачимо, як піде далі».

Незважаючи на те, що позиція Трампа щодо російсько-українського врегулювання часто змінюється, він разом із лідерами країн G7 підтвердив свою «солідарність з українським народом, чия критично важлива інфраструктура та культурна спадщина зазнають атак». Відповідну заяву  опубліковано  на сайті Єлисейського палацу. Серед іншого, у ній йдеться:

«Ми, очільники держав та урядів країн „Великої сімки”, єдині у нашій непохитній підтримці України в той час, коли вона відстоює свою свободу, суверенітет та територіальну цілісність». 

А президент України Володимир Зеленський  написав  у своєму Telegram-каналі, що 17 червня провів «координаційну бесіду» із президентом США Дональдом Трампом та президентом Франції Емманюелем Макроном. За словами українського лідера, вона «може багато чого змінити»:

https://t.me/V_Zelenskiy_official/19523?embed=1

«Мир потрібний. І ми робимо все, щоби наблизити мир. Дякую!».

«Щойно розмовляли з президентом США Дональдом Трампом та президентом Франції Емманюелем Макроном. Це була важлива координаційна розмова, яка може багато чого змінити. Підбили підсумки наших переговорів на саміті G7.

Вдячний президенту Трампу за увагу до України та готовність сприяти встановленню миру. Вдячний Емманюелю за відмінну організацію саміту та незмінно плідну спільну роботу. Працюємо над зміцненням України, нашої співпраці та дипломатичних перспектив.

Джерело: Вікторія Пономарьова, для The Insider