Європейський Союз нібито вирішив ускладнити українцям в’їзд до країн ЄС, у зв’язку з чим вводить платні спецдозволи для громадян України. Відтепер не кожен українець зможе потрапити в Європу, – тішаться видання Известия і Украина.ру. Схожі матеріали агітпроп випустив 18 лютого: «Режим безвізових поїздок до країн ЄС для громадян України, надання якого українська влада вважає своїм головним досягненням, очікувано став ускладнюватися і обростати новими адміністративними обмеженнями», – пише агітпроп.
![](https://www.stopfake.org/content/uploads/2019/02/1-6.png)
![](https://www.stopfake.org/content/uploads/2019/02/2-4.png)
Пропагандисти посилаються в своїх публікаціях на дані Європейської Ради, яка нібито вже все вирішила для України і майбутнього безвізових подорожей українців. Як і слід було очікувати, жодних посилань на відповідний документ Ради ЄС агітпроп не навів, але п’ятого лютого на офіційному сайті відомства дійсно з’явилась стаття з назвою «Функціональна сумісність між інформаційними системами ЄС». Матеріал має інформаційний характер для всіх країн, які мають безвіз із Євросоюзом.
![](https://www.stopfake.org/content/uploads/2019/02/3-4.png)
Скриншот сайту Європейської Ради
В матеріалі йдеться про впровадження нової Європейської системи інформації та авторизації подорожей (ETIAS). Це своєрідна електронна база даних громадян тих держав, яким наразі не потрібна віза для в’їзду в Європу. Введення системи безпеки ніяк не пов’язане з Україною – Європейський Союз змінює систему контролю на своїх кордонах в цілому, що було відомо ще задовго до утвердження українського безвізу. Згідно з новими правилами, які почнуть працювати орієнтовно в 2021 році, кожен житель безвізової країни перед подорожжю повинен буде раз у три роки заповнити в електронному вигляді заявку, сплатити збір у розмірі сім євро і очікувати позитивної відповіді впродовж декількох хвилин.
![](https://www.stopfake.org/content/uploads/2019/02/4-4.png)
Окремо підкреслюється, що нічого спільного з шенгенською візою електронна заявка для ETIAS не має. Нові правила безпеки Євросоюзу торкнуться 61 держави, які мають безвізовий режим з європейськими країнами. Серед них опинилася не лише Україна, а й Сполучені Штати, Австралія, Нова Зеландія і Канада. В заявці потрібно буде вказати стандартні паспортні дані, а для громадян, яким ще не виповнилося 18 років, форма буде безкоштовною. Після авторизації на сайті мандрівники з цих країн зможуть відвідувати будь-яку країну Євросоюзу впродовж трьох років без жодних додаткових податків і зборів при в’їзді до європейських держав.
![](https://www.stopfake.org/content/uploads/2019/02/5-3.png)
Тож жодних «скасувань» або «ускладнень» безвізового режиму для України не передбачається. Більш того, саме Україна готова відстоювати права своїх громадян, які подорожують до різних країн. 17 лютого в колонці для «Європейської правди» заступник голови Міністерства закордонних справ Сергій Кислиця написав, що коли свободи громадян України на кордоні з будь-якою країною будуть порушуватися, то саме українському керівництву «слід переглянути умови поїздок громадян і в тому числі доцільність збереження безвізового режиму для громадян тих країн, де права наших співвітчизників порушують».
![](https://www.stopfake.org/content/uploads/2019/02/6-2.png)
Таку реакцію дипломата викликав політичний скандал, який спалахнув між Україною та Ізраїлем: в тель-авівському аеропорту імені Бен-Гуріона вже кілька років поспіль систематично затримують або не пускають у країну українців, повідомив Кислиця.
«У відповідь Україна зважилася на дзеркальні дії. 15 лютого в київському «Борисполі» 35 громадянам Ізраїлю відмовили у в’їзді на територію України через відсутність достатніх коштів або не підтверджену мету візиту. У свою чергу, Ізраїль на знак протесту затримав цілий літак з України зі 140 українськими громадянами», – пише Кислиця для ЄП.
Наразі ситуацію врегульовано, але ситуація потребує контролю, – підкреслив український дипломат. Он додав, що «право безвізово подорожувати в Україну має надаватися громадянам тих країн, де поважають громадян України, їхні права та гідність».